ul. Zamoyskiego 81/6 Kraków +48 696 177 803 hello@beverlyclinic.pl

Redukcja przerośniętych warg sromowych- Labioplastyka

Zbyt duże wargi sromowe dla wielu kobiet mogą być przyczyną bólu przy wykonywaniu codziennych czynności – jak chociażby jazda rowerem. Często powodują również dyskomfort psychiczny, szczególnie w sytuacjach intymnych. Dlatego labioplastyka to niezwykle popularny zabieg wśród kobiet, które zastanawiają się nad zmianą kształtu i rozmiaru warg sromowych mniejszych, a także pacjentek po porodach.

Niezbędnym element do przeprowadzenia zabiegu jest kwalifikacja i wykluczenie ewentualnych przeciwskazań. W przypadku pacjentek mających problem z krzepliwością krwi wymagana jest dodatkowa konsultacja ze specjalistami i normalizacja parametrów. Zabiegu nie przeprowadza się u kobiet ciężarnych ani w trakcie trwania miesiączki.

Wskazania do wykonania labioplastyki

Labioplastyka to zabieg, który polega na zmianie wielkości lub kształtu warg sromowych. Wskazania do wykonania korekty okolic intymnych mogą być różne. Za duże wargi sromowe mogą przeszkadzać w codziennym życiu, a przede wszystkim są narażone na otarcia i powstawanie ran. Przerośnięte wargi sromowe mogą być również przyczyną częstych infekcji intymnych lub mniejszego zadowolenia z życia seksualnego.

Wargi sromowe również mogą ulec rozciągnięciu lub zniekształceniu po ciężkim porodzie. Na wygląd warg sromowych ma wpływ również wiele innych czynników – piercing, nawracające infekcje, wszelkie zaburzenia hormonalne i stosowane kuracje. Labioplastyka to zabieg, który przywraca anatomiczny kształt miejsc intymnych, a wskazaniami do jej przeprowadzenia jest także asymetria warg sromowych, czy nawet powody estetyczne i psychologiczne, w tym trudności z akceptacją własnego ciała.

Przygotowanie do zabiegu

Pacjentka zgłaszająca się na wykonanie zabiegu labioplastyki powinna mieć ze sobą aktualne wyniki badań, przede wszystkim morfologii, wskaźników krzepnięcia krwi, grupy krwi, kreatyniny. Zaleca się, aby przynajmniej tydzień przed planowanym zabiegiem odstawić wszystkie leki, które mogą wpływać na krzepliwość krwi, czyli zawierające kwas acetylosalicylowy. Przed zabiegiem należy także wykonać szczegółowe badania ginekologiczne, między innymi cytologię. Zdecydowanie należy ograniczyć palenie, które zaburza proces gojenia ran.

Przebieg zabiegu labioplastyki

Labioplastykę można przeprowadzić za pomocą różnych technik

  • Trim, która polega na usunięciu brzegów warg sromowych mniejszych
  • Wedge, czyli klinowej resekcji (tkanki wycięte w kształcie litery V)

Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

Labioplastyka trwa ok. 90 – 120 minut. W labioplastyce stosuje się szwy wchłanialne, które samoczynnie znikają po kilkunastu dniach.

Efekty po zabiegu labioplastyki

Blizny po zabiegu labioplastyki stają się niewidoczne po około 6-12 miesiącach pooperacji. Po miesiącu od zabiegu zaleca się stosowanie lubrykantów podczas współżycia (które samo w sobie jest doskonałą formą rehabilitacji) oraz ćwiczenie mięśni dna miednicy, potocznie zwanymi mięśniami Kegla, celem uelastycznienia tkanek pooperacyjnych. Po zabiegu może pojawić się opuchlizna, która zwykle ustępuje do 7 dnia. Zaleca się powstrzymywanie się od stosunków seksualnych przez co najmniej 4 – 6 tygodni. Po pełnej rekonwalescencji wargi sromowe są mniejsze, a tym samym poprawia się komfort pacjentki. Ważne jest, aby po zabiegu dbać o prawidłową higienę miejsc intymnych. Przez 4 tygodnie należy Warto przez unikać aktywności fizycznej, która mogłaby podrażnić skórę. Przez okres 7 dni od zabiegu należy także unikać gwałtownego wstawania, nosić delikatną bieliznę z naturalnych materiałów oraz zrezygnować z obcisłych ubrań.