Plastyka blizn
Szerokie, szpecące blizny, które są wynikiem urazu czy niezbyt precyzyjnego zszycia, można poprawić wycinając je i zszywając skórę ponownie. Warto z tym jednak poczekać, ponieważ „czas leczy rany” i wygląd wielu z nich po upływie kilkunastu miesięcy nie wymaga już interwencji chirurga plastyka.
Plastyka blizny polecana jest osobom, które ze względów zdrowotnych lub estetycznych chcą skorygować bliznę powstałą w wyniku wypadku, operacji, lub cesarskiego cięcia. Blizny wymagające korekty chirurga są zwykle nadmiernie uwypuklone, szerokie i szpecące.
W chirurgii plastycznej stosowane są dwie metody cięć:
- Plastyka Z – oprócz wycięcia blizny, chirurg wykonuje dwa dodatkowe nacięcia, które przypominają kształtem literę „z”. Dzięki temu blizna lepiej dopasowuje się do naturalnych załamań skóry i jest mniej widoczna, a rana lepiej się goi.
- Plastyka W – blizna wycinana jest łamaną linią w kształcie litery „w”. Metoda sprawdza się w przypadku blizn długich. Dzięki takiej technice goją się one szybciej i są mniej widoczne.
Laserowe usuwanie blizn – w zależności od rodzaju blizn (blizny pooperacyjne, po ospie, po trądziku) stosuje się tu indywidualnie dobrany laser. Bardzo często są to lasery frakcyjne, jednak u każdego pacjenta metoda może być inna.
Wycięcie blizny i zszycie rany
W przypadkach mniej skomplikowanych wystarczy wycięcie starej blizny, odpowiednie przygotowanie brzegów rany i zszycie ich cienką nicią.Nie należy jednak spodziewać się, że blizna całkowicie zniknie. Takie nastawienie zniweczy tylko zadowolenie z osiągniętego wyniku.